Enerji Verimliliği Çalışmaları Geleceğimiz İçin Yapılan En Önemli Yatırımlardan Birisidir

 Samsun Valisi Osman Kaymak, EPS Sanayi Derneği tarafından düzenlenen, binalarda ısı yalıtımı, mantolama, mevcut yönetmelikler ve enerji verimliliği konularının işlendiği "EPS Sanayi ve Paydaş Kurum Buluşmaları" Toplantısı'na katıldı.

11 Şubat 2020 Salı 15:50
Enerji Verimliliği Çalışmaları Geleceğimiz İçin Yapılan En Önemli Yatırımlardan Birisidir

Programın açılışında EPS Sanayi Derneği Genel Sekreteri Murat Kenet yaptığı konuşmasında, “Bire bir sektör paydaşlarının birbirlerini daha iyi tanımaları ve anlamaları, sektör hakkında en güncel bilgilerin karşılıklı paylaşımı ile bu bilgilerin yönetmelik ve yasalara uygun biçimde sahalarda uygulamaya geçilmesi açısından hayati önem taşıdığına inanıyoruz.  Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelemizi başlattığı 1 milyon 348 bin nüfuslu, tarım, hayvancılık, deniz ürünleri endüstrisi, turizm sektörü, tekstil, ağaç mobilya sektörü, kimya ve ilaç sanayi, demir çelik sanayisi, serbest bölgesi ve üç adet limanı ile ciddi bir yapılaşmaya ve potansiyele sahip Samsun’da sizlerle birlikteyiz.

Isı yalıtımı, binalarımızı sadece soğuktan değil aynı zamanda sıcaktan korur. İthal ettiğimiz enerjiye ödediğimiz para her sene döviz başında artıyor. 2016 yılında 27.2 milyar dolar, 2017 yılında 37.2 milyar dolar ve 2018 yılında 43 milyar dolar ithal ettiğimiz enerjiye ödediğimiz paradır. Ülkemizde tükettiğimiz enerjinin %35’ni de bina ve hizmetler sektöründe harcanmaktadır.” dedi.

Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Isı yalıtımı gerçekten önemli, ısı yalıtımı yapılmadığında milyar dolarla ifade edebileceğimiz kayıplar olmaktadır. Bizler dünya ile yarışıyorsak enerjinin önemini her zaman hatırlamak zorundayız. Yapacağımız binalar, enerji tasarrufu sağlayan binalar olmak zorundadır. Bazen kaloriferin ısı ayarını yükseltmenize rağmen yine de ısınamazsınız. Çünkü binalar ısı yalıtıma uygun olmadığı zaman ısı heba olup gidiyor.

       Toplumun tüm kesimlerinin ve vatandaşlarımızın, yalıtım, mantolama, enerji verimliliği konularında bilgi sahibi olmaları ve konuyu yakınen çok iyi takip etmeleri gerekmektedir. Tüketici olarak bir daire alacağımız zaman ilk başta fiyatına bakılıyor. Aslında etraflıca binanın dayanıklılığına ve enerji verimliliğine bakmamız gerekiyor.

Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardının, endüstrilerde ise üretim kalitesinin düşmeden enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Enerji verimliliği çalışmaları geleceğimiz için yapılan en önemli yatırımlardan birisidir. Ben bu toplantının ilimizde yapılmasını sağlayan dernek yöneticilerine ve Sayın vekilimiz Fuat Köktaş Bey’e çok teşekkür ediyor, toplantının ülkemize ve Samsunumuza hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uzun, ‘Isı Yalıtımı ve Isı Yalıtım Malzemeleri’, ÇEVKAK Çevre Enerji Verimlilik ve Kalite Kurulu İktisadi İşletmesi Laboratuvar Yöneticisi Nazan Arslan ise ‘Isı Yalıtım Malzemelerinin ve Isı Yalıtım Sistemlerinin Standartları’ konuları hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

‘EPS Sanayi ve Paydaş Kurum Buluşmaları’ toplantısına ayrıca, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, ilçe belediye başkanları, müteahhitler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve davetliler katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol